Bali Bohemia

Oblasti a resorty:


charakter článku: Články, reportáže, rozhovory
sekce: Zvyky, Sport, Zábava
vydáno: 28.11.2012, autor: Pavel Zvolánek

Brunej: Jak si krátí čas Brunejci


Brunejský sultanát patří mezi nejbohatší země světa. Jeho návštěvníci si však stěžují, že je zde oněkud nuda. Nenajdete zde žádné bary, diskotéky, ani jiná zařízení, která by se dala skrýt pod pojem zábava. Čím se tedy baví Brunejci, kteří díky vydatným nálezištím ropy a zemního plynu, zdánlivě nemusí mít žádné starosti?


Do Bruneje se turisté právě dvakrát nehrnou. Miniaturní státeček , postavený na islámských základech, sice nelze srovnávat například s mnohem striktnějšími pravidly Saudské Arábie, ale pověst metropole nudy, která zemi předchází není právě tou nejlepší reklamou. I když místní obyvatelé by s tímto tvrzením asi polemizovali.To, že nejsledovanějším sportem v Bruneji je fotbal, nebude velkým překvapením. Vášeň pro kulatý nesmysl pronikl i pod kupole místních mešit.Miluju fotbal, hlavně FC Liverpool, říká strážce jedné z mešit.Nejenom kopanou je však fanoušek živ. Například pan Mohammed má dvě manželky a dvanáct dětí. A to už je počet, kdy jenom vzpomenout si na jejich jména, vyžaduje poměrně značné úsilí.
Zatímco obliba fotbalu je univerzální, druhé místo v žebříčku brunejské sportovní popularity má ryze domácí kořeny. Silat je bojové umění rozšířené kromě Bruneje také v Indonésii a Malajsii. Stovky různých škol se pokoušejí kombinovat rozvoj charakteru zápasníka s opravdovým bojem, přikterém lze používat pěsti, paže, lokty, kolena i údery nohou. To vše doprovázeno tradiční hudbou. Je to úchvatný sport, uchytil se tady někdy v šedesátých letech a v mojí generaci je velice oblíbený, říká jeden z vyznavačů tohoto sportu Ghani. Kohoutí zápasy jsou doma v celé  jihovýchodní Asii. V Bruneji  však mají podobu ryze privátní  zábavy a na nějaké gamblerství raději zapomeňte.

Brunejský Disneyland


Zatímco dospělí se starají o své bojové opeřence, jejich potomci se věnují spíše zábavě stolního charakteru. Všem společně je pak určen velký zábavní park Jerudong, otevřený u příležitosti sultánových osmačtyřicátin. Svoji  velikostí se prý tento park může rovnat i s Disneylandem, jenom ti návštěvníci se  sem nějak nehrnou. Zatímco park Jerudong tak trochu připomíná spící zámek, daleko větší zájem projevují Brunejci  o noční jídelní trh, zvláště, když v jeho sousedství jim jejich sultán nadělil další ze svých dárků -  koncert hvězdy lokálních rozměrů. Nejenom láska tedy prochází žaludkem, brunejská kultura je tu servírována společně s kuchyní malajskou i indonéskou. Nakupování je koníčkem, který nezná hranic. V decentním osvětlení brunejského nákupního centra  lze zahlédnout i situace jinak nevídané, například mladou dvojici držící se za ruce. Brunejská zábavová dieta má přece jenom své výjimky .Takovou byla i velkolepá svatba  třicetiletého korunního prince Muhtadee Billaha s o třináct let mladší  Sarah Sallehovou. Mladí novomanželé se zasloužili o asijskou svatbu roku. Ti, kteří mohli přihlížet pouze zpovzdálí se alespoň z novin mohli dozvědět, že následník trůnu je vlastníkem fotbalového klubu,  ve volném čase se věnuje badmintonu a billiáru. Jeho nastávající je pak podle palácových zpráv pilná, milá a ráda sportuje. 
 
 
 

Facebook:
Související články


Asean.cz - informace o zemích jihovýchodní Asie:
Barma/Myanmar, Brunej, Filipíny, Indonésie, Kambodža, Laos, Malajsie, Singapur, Thajsko, Vietnam, Východní Timor
Brunej.Asean.cz: Brunej: Jak si krátí čas Brunejci ,
Brunej © 2009 - 2019 Marten & Louis s.r.o.